• Fotobatohy
 • Rádi vám poradíme
  +420 228 811 811
  Po - Pá: 9:00 - 18:00
 • Můj účet
 • Košík je prázdný
  za 0 Kč
Omezený počet kusů
Nová fotoalba Printworks
Vše pro Polaroid i Instax
 Novinky
Změna platební brány, platba v CZK i EUR

Vážení zákazníci, od 11. 5. 2024 vám nově umožňujeme platit českou platební bránou Comgate. Je vám k dispozici mnohem více způsobů platby. Nově je možné platit kartou i v EUR.


Změna DPH od 1. 1. 2024

Vážení zákazníci, od nového roku vchází v platnost novela o změně sazeb DPH. V našem sortimentu nedochází k žádným změnám. Přesto vás žádáme o pečlivou kontroluj objednávek na IČ. S dotazy nás neváhejte kontaktovat.

 Hodnocení zákazníků

 • ?
  Ověřený zákazník     
  Rychle dodani. Nenasla jsem.

 • PV
  Petra, Praha     
  Vstricnost, Ochota, Rychlost.

 • ZH
  Zdeněk, Broumov     
  Rychlé doručení, Dobře zabalená zásilka, Dobrá komunikace.

 • BH
  Barbara, Zlín     
  Super jednání, Při nedostupnosti objednaného zboží byla nabídnuta alternativa za sníženou cenu.
Zobrazit další
 Události z foto oboru

Jak si vybrat svůj první instantní fotoaparát

 • Přidáno: 03.11.2022   |   Autor: Lukáš Řezník
 • PolaroidyPolaroidy
 • Filmy pro PolaroidFilmy pro Polaroid
 • Fujifilm InstaxFujifilm Instax
 • Filmy pro InstaxFilmy pro Instax

Jedny z prvních osobních fotoaparátů, které byly kdy uvedeny na trh, byly instantní fotoaparáty. Nejen, že se snadno používají, je s nimi zábava a mít fyzickou fotografii přináší mnohem větší radost než ta fotografie, která je uložena v propadlišti cloudu. Obliba instantních fotoaparátů vzrostla i v době cenově dostupných digitálních fotoaparátů a chytrých telefonů. Jaký instantní fotoaparát byste si však měli vybrat, když s ním ještě nemáte žádné zkušenosti? A měli byste si vůbec pořizovat instantní fotoaparát?

Co je vůbec instantní fotoaparát? Dnes je to časté synonymum pro fotoaparáty značky Polaroid a Fujifilm Instax. Jedná se ale o jakýkoliv fotoaparát, ze kterého vám vyleze hmatatelná fotografie, aniž byste se museli zavírat v temné komoře na dlouhé hodiny. Kromě výše zmíněných výrobců instantní fotoaparáty vyrábí třeba i Kodak.

Jednotlivé fotoaparáty se liší podle velikosti, typu filmu, se kterými jsou kompatibilní, kvality a stylu fotografií a několika dalších faktorů. Funkce, které mohou jednomu vyhovovat, nemusí vůbec vyhovovat stylu fotografování druhého. A i přesto, že se vám nepodaří první fotografie, nevěšte hlavu. Pravděpodobně vás to bude bavit, i když vám vyjde divnofotka.

Můj úplně první instantní fotoaparát byl Polaroid 104. Fotoaparát s měchem a poměrně velkou plochou snímku. Po vyfocení se musela fotka ručně vytáhnout a chvilku s ní při teplotě 25°C mávat. Ten se ale vyráběl v 60. letech. Dnes už se používají moderní fotoaparáty nebo fotoaparáty z 80., 90. let kde toto magické kouzelné mávání odpadá. Pojďme se tedy vrátit zpět k tomu, jak vám pomoci s výběrem jako nováčkovi v instantní fotografii.

Velikost snímku

Do každého fotoaparátu (Polaroid, Instax, Kodak) zapadá jinak velký film. A jinak velký film má i jinak velký výsledný snímek. Největší výběr velikostí snímků má Fujifilm Instax – najdete tu filmy Mini, Square a Wide. Polaroid nabízí ikonický čtvercový formát. A Kodak nabízí bezrámečkový formát podobný vizitkám.

Polaroid (klasický) – snímek 79 x 79 mm a film 107 x 88 mm. Skvěle se hodí k fotografování krajiny i portrétů a vypadá fantasticky ve fotoalbech i na zdi. Polaroid má několik moderních instantních fotoaparátů, přičemž jedním z nejoblíbenějších je Polaroid Now+.

Polaroid Go – nově i Polaroid vyrábí miniverzi svých foťáků. Tady už je film podstatně menší. Rozměry snímku 47 x 46 mm a rozměry filmu 66,6 x 53,9 mm.

Instax Mini – film rozměrů platební karty nebo vizitky. Takže ideální na fotky do peněženek. Pracuje s ním třeba Instax Mini Evo. Rozměry snímku 62 x 46 mm a rozměry filmu 86 x 53 mm.

Instax Square – Ze začátku to nebyl příliš oblíbený formát, ale v poslední době už se ujal zejména na svatbách a oslavách. Fotí na něj třeba Instax Square SQ1 nebo dokonce i některé instantní fotoaparáty od Lomography. Rozměry snímku 62 x 62 mm a rozměry filmu 86 x 72 mm.

Instax Wide – je jedním z největších, které najdete v instantních fotoaparátech. Je ideální pro ty, kteří chtějí svými fotografiemi zaplnit zeď, zejména pokud rádi fotografují krajiny. Těm, kteří rádi fotografují portréty však tento poměr stran nemusí vyhovovat. Rozměry snímku 99 mm × 62 mm a rozměry filmu 108 x 86 mm.

Cena filmu

Cena filmu je něco, co u chytrého telefonu nebo jakéhokoli digitálního fotoaparátu nemusíte brát v úvahu, takže se zdá, že je to při hledání dokonalého instantního fotoaparátu vedlejší. Je však důležité mít cenu na paměti, protože film může být drahý a poměrně rychle se spotřebuje.

Například film Polaroid Color i-Type stojí v době psaní tohoto článku 439 Kč za balení 8 kusů. To se vám pak rychle nasčítá, nicméně vás to nutí více přemýšlet o záběru, což vede k zajímavějším fotografiím... Možná. O něco levněji pak vychází třeba Fujifilm Instax Square po 20 snímcích.

Ceny se samozřejmě pohybují v širokém rozmezí v závislosti na značce, velikosti a typu.

Kvalita fotografie

Stejně jako u jiných fotoaparátů se kvalita fotografií liší v závislosti na citlivosti filmu, nastavení, vzdálenosti mezi vámi a fotografovaným objektem atd. Fujifilm fotky mají konzistentně přesné barvy a vyvážení bílé a jejich film má jen velmi málo nedokonalostí v oblasti instantních foťáků. Ale film od Polaroidu, i když je fantastický pro svůj jedinečný look a barvy, které dokáže vnést do vašich fotografií, však může být pro někoho velký špatný.

Navíc nesprávné skladování filmu může mít za následek, že na fotografii budou chybějící fragmenty, „škrábance“, více zrna, čar a dalších nedokonalostí. Správné skladování je uvedeno u každého filmu na obalu, zpravidla je to ale suché, chladné a temné místo.

Vymoženosti moderní doby

Možná se vám líbí idea okamžité fotografie, ale repasovaný fotoaparát z 80. let není pro vás to pravé ořechové. Šáhněte proto pro novější fotoaparáty, které vám nabízí nové technologie a mimo jiné i propojení s mobilní aplikací. Například přes aplikaci Polaroidu můžete vzdáleně ovládat svůj Polaroid Now+ (a jiné foťáky), můžete spustit samospoušť nebo pomocí AR naskenovat do fotoaparátu vytisknuté fotografie. Fujifilm a Kodak nabízí tyto chytré aplikace samozřejmě také.

Výdrž baterie

Stejně jako u moderních digitálních fotoaparátů se budete muset starat o to, jak dlouho vám fotoaparát vydrží fotit. Přeci jen vysouvání snímku a blesk něco spotřebuje.

Většina instantních fotoaparátů vydrží dlouho. Například Polaroid OneStep Plus má dobíjecí baterii s kapacitou 1100 mAh a vydrží až 60 dní, tedy asi 15-20 balení filmu. U starších Polaroidů (typu 600) je baterie zabudována přímo v kazetě filmu, tady nákup baterie tedy řešit nemusíte.

Instantní fotoaparáty mohou vydržet dlouho, protože nepotřebují napájet displej s vysokým rozlišením ani žádné složité funkce, které by vybíjely baterii. Většina moderních instantních fotoaparátů se nabíjí přes USB.

Pokud si stále nejste jistí, pro jaký instantní fotoaparát se rozhodnout. Neváhejte zavítat do naší facebookové skupiny Fotíme analogem, kde můžete na toto téma rozproudit diskuzi. A nebo zavolejte nebo napište Lukášovi na dotazy@fotobatohy.cz, který se vám o polaroidech rád rozpovídá.

 
Používáme cookies. Díky nim vám náš eshop funguje tak, jak má. Pomůžou vám zapamatovat nastavení jazyku, měny nebo adresy. Také vám díky nim doporučíme produkty, které jsou přesně pro vás. Více najdete v našich zásadách pro cookies.